4 دلیل کاهش سرعت وای‌فای و راهکارهای رفع آن


Wi-Fi راه و رسم زمانه‌ی مااست که ما را قادر می‌سازد در بستر وب‌گردی کنیم، فیلم ببینیم و هرکجا و هر زمان به رتق و فتق امور بپردازیم. وای‌فای امروزه از نیازمندی‌های غیر قابل چشم‌پوشی به شمار می‌رود.
هنگامی که به وای‌فای وابسته‌اید هرگونه اُفت کیفیت آن می‌تواند آزاردهنده باشد. شوربختانه عیب‌یابیِ اُفت سرعت وای‌فای همیشه آسان نیست، حتی یکی از مشکلات عیب‌یابی نشده وای‌فای می‌تواند موجبات کاهش سرعتِ 50% را فراهم کند. بنابراین لازم است بدانیم برای رفع مشکل باید کجا به دنبال آن بگردیم.Wi-Fi برای انتقال داده‌ها از 2 فرکانس GHz 4/2 (استاندارد قدیم) و GHz 5 (استاندارد جدید) استفاده می‌کند. بیشتر مودم‌های جدید می‌توانند مابین این 2 فرکانس سوییچ کنند و مودم‌های هوشمندی با توانایی تشخیص بهترین فرکانس نیز مدت‌هااست در بازار موجود است. این فرکانس‌ها شامل کانال‌های متفاوتی است که 14 کانال آن در فرکانس ۲.۴ و 30 کانال آن در فرکانس GHz 50 است.

این‌ها جزء مبانی کارکرد وای‌فای است و دانستن آن به ما کمک می‌کند اکنون بتوانیم به مشکلات کمتر شناخته شده‌ی اُفت سرعت وای‌فای و راهکارهای رفع آن بپردازیم.

1. موقعیت و مکان وای‌فای

بیشتر مَردم اهمیت انتخاب مکان مناسب برای قرار دادنِ روتر وای‌فای را نادیده می‌گیرند. حتی تغییرات کوچک در مکان روتر وای‌فای می‌تواند تفاوت فاحشی را رقم بزند.

  • کوتاه یا بلند:

شاید شما نیز مانند بسیاری از مَردم جعبه مودم‌تان را گشاده‌اید، گوشه‌ای را برای آن در نظر گرفته، پریز را به برق زده و در نزدیک‌ترین مکان ممکن (روی تاقچه، میز، یا حتی زمین) آن را به حال خود رها کرده‌اید. کاشف به عمل آمده که مکان قرار دادنِ وای‌فای از لحاظ آنتن‌دهی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به این معنا که رها کردن روتر روی زمین یا پشت گنجه باعث کاهش چشم‌گیر سیگنال می‌شود. سعی کنید مودم از سطح زمین بیش از نیم و کمتر از 5/1 متر ارتفاع داشته باشد.

  • بتن و فلز:

بتن و فلز هر دو قاتل وای‌فای هستند و موجب کاهش بازدهیِ وای‌فای خواهند شد. بنابر این از قرار دادن وای‌فای روی زمین خودداری کنید، زیرا در پی‌ریزی ساختمان و دیوارها از بتن ستفاده می‌شود. کنترل کنید که روتر وای‌فای‌تان نیز توسط اشیا فلزی احاطه نشده باشد. مثلاً از چهارچوب‌های فلزیِ درب و پنجره غافل نشوید.

  • فاصله از روتر

هرچه از مودم‌تان بیشتر فاصله بگیرید سیگنال‌های وای‌فای‌ ضعیف‌ترند، از این‌رو بهترین گزینه نزدیک کردن روتر به ایستگاه کاری شمااست. اما این گزینه تنها در صورتی قابل اجرااست که شما از یک ایستگاه کاری برخوردار باشید. در غیر این‌صورت باید مودم‌تان را در وسط خانه مستقر کنید. از آنجا که امواج وای‌فای 360درجه پخش می‌شوند قرار دادن وای‌فای در انتهای ساختمان منطقی نیست. در هر حال اگر مودم ضعیف است یا ساختمان بزرگی دارید باید به فکر تقویت سیگنال‌ها با استفاده از Wi-Fi extenders یا repeaters باشید. این ابزارها با تکرار سیگنال‌های وای‌فای باعث افزایش چتر وای‌فای شما خواهند شد.

2. تداخل امواج و نویز

شاید توجه نکرده باشید، اما هرجا برویم همواره در محاصره‌ی امواج بی‌سیمی قرار داریم که بی‌وقفه از میان ما می‌گذرند! از کجا؟ ابزارهای الکتریکی، روترهای وای‌فای، ماهواره‌ها، دکل‌های موبایل...

«ریچارد ویجن»، تحلیل‌گر اطلاعات نرم‌افزاری با نام « The Architecture of Radio» توسه داده که روی iOS و Android قابل نصب و اجرااست. این نرم‌افزار داده‌های عمومیِ ماهواره و برج‌های مخابراتی که از طریق وای‌فای ارسال می‌شود را دریافت کرده و از سیگنال‌های نامریی پیرامون شما نقشه‌ می‌کشد. تصویر بالا نمونه‌ای از عملکرد این نرم‌افزار است.

با این‌که فرکانس‌های وای‌فای با ابزارهای الکترونیک دیگر متفاوت است، نویزهای رادیویی هنوز می‌توانند تداخل ایجاد کنند. برخی از علل شایع و قابل توجه این تداخلات رادیویی عبارت است از:

  • مایکروویو:

می‌دانستید مایکروویو روی شبکه‌های وای‌فای به ویژه وای‌فای‌های قدیمی خلل ایجاد می‌کند؟ به این دلیل که مایکروویوها در فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز عمل می‌کنند که بسیار به فرکانس وای‌فای (۲.۴) نزدیک است، به ویژه امواج وای‌فای کانال ۲.۴ گیگاهرتز که میانِ ۲.۴۱۲ گیگاهرتز و ۲.۴۷۲ گیگاهرتز منتشر می‌شوند. از این رو در مواقعی فرکانس مایکروویو و وای‌فای هم‌پوشانی پیدا کرده و تبادل داده با اختلال و کُندی مواجه می‌شود.

  • ابزارهای بلوتوث

بدانید و آگاه باشید که یکی از ارتباط‌های مدرن و رایج زمانه‌ ما، بلوتوث، نیز در فرکانس ۲.۴ عمل می‌کند. در تئوری ابزارهای استانداردی که به درستی تنظیم شده‌اند از تداخل جلوگیری می‌کنند. به علاوه تولیدکنندگان ابزارهای بلوتوث برای دوری از تداخل دست به تغییر فرکانس به صورت تصادفی و سوییچ بین کانال‌های متفاوت که گاه به 1600 بار در ثانیه می‌رسد می‌زنند. ابزارهای بلوتوثی که از استانداردهای تازه‌تر بهره می‌برند تواناییِ شناساییِ کانال‌های نامناسب یا در حال استفاده را دارا هستند و از آنها اجتناب می‌کنند.

در هر صورت تلاش کنید روتر را از ابزارهای بلوتوث دور نگه دارید و کنترل کنید که آیا در کیفیت ارتباط وای‌فای‌تان تفاوتی حاصل می‌شود یا خیر.

  • چراغانی

خنده‌دار است، اما چراغ‌رنگی‌ها به دلیل ایجاد میدان مغناطیسی با شبکه وای‌فای تداخل ایجاد می‌کنند، اگر چراغ‌ها چشمک‌زن باشند تداخل شدیدتر خواهد بود.لامپ‌های LED نیز دارای چیپ‌هایی هستند که برای آن‌ها امکان چشمک‌زدن را فراهم می‌کند و مشکل نیز از همین چیپ کذا آغاز می‌شود. در حقیقت همه‌ی لامپ‌ها با ایجاد و انتشار میدان مغناطیسی موجب اختلال می‌شوند که در اکثر موارد قابل اغماض است. در هر حال دور نگه‌داشتن روتر از چراغ‌های این‌چنینی فکر بدی نیست.

3. همسایه‌ها

امروزه هر خانواده برای خود یک شبکه وای‌فای دارد و همین شانس اختلال در شبکه را بالا می‌برد. به ویژه در آپارتمان‌ها و مجتمع‌ها که روترهای بسیاری با فواصل نسبتاً کوتاهی نسبت به هم قرار گرفته‌اند. تداخل کانال‌ها در روترهایی که فرکانس کاری‌شان ۲.۴ است بیشتر است. زیرا این ابزارها کانال‌های محدودتری (14 عدد) دارند. اگر 2 روتر بر روی یک کانال باشند و از فرکانس برابری استفاده کنند اختلال در شبکه قطعی است.به این دلیل انتخاب کانال مناسب در تنظیمات روتر از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامیِ روترها توانایی انتخاب خودکار کانال را دارند، اما تنظیمات دستی گاه بهترین راهکار است.

از دیگر سو دیگران ممکن است بدون اطلاع شما از شبکه وای‌فای و پهنای باندتان استفاده کنند. تنها کاری که از دست‌تان برمی‌آید این است که اطمینان حاصل کنید گذروازه‌تان ساده و قابل حدس‌زدن نباشد. بعلاوه مطمئن شوید روترتان از آخرین نسخه Firmware منتشر شده‌اش بهره می‌برد. می‌توانید از طریق روترتان ابزارهای ناشناس وصل شده به شبکه‌تان را شناسایی و دست‌رسی آنها را مسدود کنید.

4. خانواده!

هرگز با دسک‌تاپ‌تان فایل‌های حجیم دانلود کرده‌اید؟ بله؟ در این صورت مسبب کاهش سرعت وای‌فای شما هستید، برخی از این دانلودها مانند آپدیت آنتی‌ویروس و سیستم‌عامل اجتناب‌ناپذیرند، اما اگر در حال ایجاد ترافیک غیرضروری بر روی شبکه هستید بهتر است دست نگه‌دارید.

به احتمال زیاد افراد دیگر بر روی شبکه، مثلاً دوستان، هم‌اتاقی‌ها و اعضای خانواده نیز مشغول انجام فعالیت‌های آنلاین هستند. اگر کُندی شبکه به این دلیل باشد می‌توانید با فعال کردن Quality of Service در تنظیمات روتر، ترافیک شبکه‌ را اولویت‌گذاری کنید.

احتمالاً شنیده‌اید که بیش از 60% از حجم بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و آب دشمن امواج رادیویی است، نمی‌گویم همه را از ساختمان بیرون کنید، نه! همین‌که از تجمع در اطراف روتر اجتناب کنید کافی‌ است. این مورد پنئان مهم نیست. اما خب، به امتحانش می‌اَرزد.

چکیده:

1. روتر را در وسط ساختمان و بالاتر از سطح زمین قرار دهید

2. دستگاه‌های اکترونیکی دیگر را از روتر دور نگه دارید.

3. Firmware روتر خود را به‌روز نگه دارید و از درستی تنظیمات امنیتی آن اطمینان حاصل کنید.

4. از دانلودهای حجیم و سنگین پرهیز کنید.


منبع: Makeusof

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲:۵۴ | پنجشنبه, ۲۳ / اردیبهشت / ۱۳۹۵
نظرها: 0
  • (رتبه فعلی 4.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
  • اشتراک گذاری

    دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...