از دست‌رسیِ هکرها به روتر وای‌فای‌ جلوگیری کنید!


کاربران وای‌فای هر روز رو به افزایش است و با گسترش پراکندگیِ مودم‌های بی‌سیم، استفاده غیرمجاز متجاوزان نیز از اینترنت مطرح می‌شود. نادیده گرفتن نکات امنیتی باعث دست‌رسیِ افراد ناشناس به روتر شما می شود.اگر احساس می‌کنید سرعت اینترنت‌تان از حد معمول پایین‌تر آمده یا ترافیک‌تان بیش از حد انتظار شمااست ممکن است همسایه‌تان به وای‌فای شما دست‌رسی پیدا کرده باشد. برای شناسایی دست‌رسیِ غیر مجاز به روتر شما چندین روش وجود دارد. با ما همراه باشید.

دردسرها

از بزرگ‌ترین مصیبت‌های دست‌رسیِ غیرمجاز به وای‌فای‌تان کاهش سرعت است که ناشی از تقسیم پهنای باند اینترنت است. به طور طبیعی هرقدر عددِ ابزارهای متصل به شبکه بیشتر باشد شانسِ کاهش سرعت نیز بیشتر است. امّا اگر کاربریِ شما از اینترنت تغییر نکرده اما ترافیک بیشتری در طول دوره مصرف می‌کنید گوش به زنگ باشید شاید کسی به روتر شما دست‌رسی دارد.

مودمی با امکانات سطحی علاوه بر کاهش سرعت، موجب افزایش خطرات امنیتی نیز می‌شود. شاید کسی از اینترنت شما فقط برای وِب‌گردی استفاده کند، اما مودمی با امنیت پایین می‌تواند به متجاوز اجازه آگاهی و بازدید از تاریخچه وب‌گردی‌تان را دهد، دست‌رسیِ به تمام ابزارهای متصل به شبکه و جابجایی فایل بر روی آنها نیز از دیگر خطراتی است که در صورت وجود دست‌رسیِ غیرمجاز به روترتان با آن مواجه خوهید بود. مهم‌تر از همه اینکه متجاوز می‌تواند از اینترنت شما برای انجام کاری غیر قانونی استفاده کند. انتقال پول کثیف یا خراب‌کاری آن‌لاین با آی‌پی شما می‌تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد، در تمام این مدت مهاجم برای خراب‌کاری‌اش از هویتِ شما بهره می‌برد.

چه کسانی به سیگنال‌های عزیز و خصوصیِ وای‌فای شما آویخته‌اند!؟

اگر فکر می‌کنید کسی از اینترنت شما استفاده می‌کند با رفتن به آدرس 192.168.1.1 یا 192.168.2.1 در مرورگر‌تان (فایرفاکس، کروم، اُپرا، اینترنت‌اکسپلورر...) به صفحه‌ی اَدمین (پیکربندی) مودم متصل شوید. برای ورود به تنظیمات روتر به «نام کاربری و گذرواژه» نیاز دارید که به طور پیش فرض در اکثر مودم‌ها به ترتیب «admin» و «1234» است (در برخی موارد هر دو گزینه admin است). برای اطمینان بیشتر برچسب زیرین روتر خود را بررسی کنید.

پس از ورود به صفحه‌ی پیکربندی با یافتن منوی مَک‌آدرسMedia Access Control (MAC) می‌توان فهرست ابزارهایی که به شبکه‌تان متصل شده‌اند را مشاهده کرد. مکان «مَک‌آدرس» در مودم‌ها متفاوت است اما به احتمال زیاد آن‌را زیر برگه‌ی Wireless Configuration, Wireless Status و یا DHCP Client خواهید یافت. در لیست مَک‌آدرس می‌توان مَک‌آدرسِ ابزارهای متصل به مودم را مشاهده کرد. مثلاً اگر در خانه یا محل کار 4 ابزار دارید اما 6 دستگاه در مک‌آدرس روتر می‌بینید به این معنااست که کَس یا کسانی از اینترنت شما استفاده غیر مجاز دارند. در صفحه مک‌آدرس می‌توانید مک‌آدرس ابزارهای «مُجاز» خود را در اختیار روتر قرار دهید تا فقط اجازه دست‌رسی برای این ابزاها صادر شود. این شیوه یکی از برترین روش‌های فیلترینگ امنیتی است. برای پیدا کردن مک‌آدرس هر ابزار بسته به سیستم عامل آن (ویندوز، اندروید، مک) راه متفاوتی وجود دارد. اگر به دنبال راه آسان‌تری می‌گردید از نرم‌افزارهای رایگانی چون Who is on my WiFiاستفاده کنید که شناسایی و مسدود کردن دست‌رسی‌های غیرمُجاز را برای‌تان آسان می‌کند.

قفل و بَست کنید!

علاجه واقعه پیش از وقوع کرده و همین امروز امنیت روترتان را افزایش دهید. اگر نام‌کاربری و گذرواژه روترتان را ندارید با پشتیبانی تامین کننده اینترنت‌تان تماس بگیرید و در نخستین فرصت برای بهینه‌سازیِ تنظیمات آن اقدام کنید. گذرواژه پیش‌فرض روترتان را حتماً تغییر دهید. این کارها را باید در تنظیمات مودم خود اعمال کنید. برای تعریف گذرواژه جدید روترتان حتماً از پروتکل WAP2 استفاده کنید.

اگر پیشتر شنیده‌اید که با گوشی‌های اندرویدی می‌شود روترهای وای‌فای را هک کرد دلیل آن را نیز همین الآن از ما بشنوید! WPS! خلاصه اینگه اگر روترتان از پروتکل WPSپشتیبانی می‌کند هرچه سریع‌تر WPS آن‌را مسدود کنید. با همین‌کار امنیتِ روترتان را به میزان زیادی در برابر هکر افزایش می‌دهید.

تاریخ انتشار: ۲۱:۰۱:۴۷ | دوشنبه, ۱۰ / آبان / ۱۳۹۵
نظرها: 0
  • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
  • اشتراک گذاری

    دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...