همه چیز درباره‌ی روتر (Router)

اینترنت شاهکار بشر در زمینه‌ی ارتباطات است. با ایجاد زیر ساخت مناسب ارتباطی، کاربران موجود در تمام نقاط دنیا قادر به ارسال نامه‌های الکترونیکی، مشاهده صفحات وب، ارسال و دریافت فایل‌های اطلاعاتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند. شبکه‌ اینترنت با بکارگیری انواع تجهیزات مخابراتی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، زیرساخت مناسب ارتباطی را برای عموم کاربران اینترنت فراهم آورده است.

یکی از عناصر اصلی و مهم که شاید به آن توجه نکرده باشید «روتر» است. روترها کامپیوترهای خاصی هستند که پیام‌های اطلاعاتی کاربران را با استفاده از هزاران مسیر موجود به مقصد هدایت می‌کنند.

استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده است. یکی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه‌ی محلیِ دیگر یا شبکه‌ی اینترنت در عصر حاضر است. نام در نظر گرفته شده برای روترها، متناسب با کاری است که انجام می‌دهند: «ارسال داده از یک شبکه به شبکه‌ای دیگر». مثلاً در صورتی که یک شرکت دارای دفتری در اهواز و دفترِ دیگری در آبادان باشد، به منظور اتصال آنان به یک‌دیگر می‌توان از یک خط Leased اختصاصی که به هر یک از روترهای موجود در دفاتر متصل می‌گردد استفاده کرد. به این ترتیب هرگونه ترافیکی که لازم است از یک نقطه به نقطه دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیک غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه‌های مربوط صرفه‌جویی می‌گردد.

انواع روتر:

  • سخت‌افزاری

سخت‌افزاری است که نرم‌افزارهای خاصِ تولید شده توسط تولید کنندگان را اجرا می‌کند، در حال حاضر صرفاً به صورت Black Box به آنان نگاه می‌کنیم. نرم‌افزار فوق، قابلیت روتینگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهم‌ترین و شاید ساده‌ترین وظیفه‌ی خود که ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است را بخوبی انجام دهند. اکثر شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که از روترهای سخت‌افزاری استفاده نمایند چرا که آنان در مقایسه با روترهای نرم‌افزاری، دارای سرعت و اعتمادپذیری بیشتری می‌باشند.

  • نرم‌افزاری

دارای عمل‌کردی مشابه با روترهای سخت‌افزاری است و مسئولیت اصلی آنان ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر است. یک روتر نرم‌افزاری می‌تواند یک سرویس‌دهندهNT، یک سرویس‌دهنده نِت‌وِر و یا یک سرویس‌دهنده لینوکس باشد. تمامی سیستم‌‌عامل‌های شبکه‌‌ایِ مطرح، دارای قابلیت روتینگ از قبل تعبیه شده می‌باشند.

در اکثر موارد از روترها به عنوان فایروال و یا Gateway اینترنت، استفاده می‌گردد. در این رابطه لازم است به یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های موجود بین روترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اشاره کرد:

در اکثر موارد نمی‌توان یک روتر نرم‌افزاری را جایگزین یک روتر سخت‌افزاری نمود، زیرا روترهای سخت‌افزاری دارای سخت‌افزارِ از قبل تعبیه شده‌ای هستند که به آنان امکان اتصال به یک لینک

خاص WAN از نوع Frame Relay ، ISDN و یا ATM را می‌دهد. یک روترِ نرم‌افزاری نظیر سرویس‌دهنده‌ی Windows دارای تعدادی کارت شبکه است که هر یک از آنان به یک شبکه LAN متصل شده و سایر اتصالات به شبکه‌های WAN از طریق روترهای سخت‌افزاری، انجام خواهد شد.

مهمترین ویژگی‌های روتر:

روترها دستگاه‌های لایه سوم مدل مرجع OSI می‌باشند. روترها مادامی که برنامه‌ریزی نگردند، امکان توزیع داده را نخواهند داشت. اکثر روترهای مهم دارای سیستم‌عامل اختصاصی خاص خود می‌باشند. روترها از پروتکل‌های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود استفاده می‌کنند.


 

تاریخ انتشار: ۲۰:۵۶:۴۴ | یکشنبه, ۱۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۵
نظرها: 0
  • (رتبه فعلی 4.7/5 ستار ها) تمامی آرا: 3
  • اشتراک گذاری

    دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...